Kokkuvõte Ridala 23. külademängudest

16.02.14

Pikki aastaid Asukülas toimunud Ridala külademängud korraldati seekord rajatavas Mäemõisa Tervisepargis, Panga külas. Uus korralduspaik sai valitud seetõttu, et projektide toetuste (PRIA) ja kohalike entusiastide abil on vana park korrastatud ja ruumi on mänguplatsideks. Sai võimalikuks mitmekesistada päevasisu ja meelitada osa võtma ka selle piirkonna rahvast.

Nii oligi. Uudistamas ja osalemas erinevatest tegevustest oli palju uustulnukaid. Seda soosis veel võrratu ilm. Päevaprogramm oli tihe ja tänu päevajuht Urmas Naudre juhtimisele meeleolukas.

Traditsioonilised täiskasvanute  spordialad, paarissulgpall ja segavõrkpall, vältasid terve päeva ja parimad selgusid alles õhtuks. Esikohapaarid sulgpallis olid naistest Ly Märss ja Maret Valk, meestest Janar Kuld ja Johan Laidoner. Võrkpallis oli võidukas Parila võistkond koosseisus Janar Kuld, Henry Erik, Hele-Mall Erik ja Silvi Kurisman (kokku oli 6 võistkonda). Hulganisti oli osavõtjaid (42) petankis. Lõpuks pääsesid finaali Veljo Metsaäär ja Knud Jessen, kus parem oli Metsaäär. Kolmandaks jäi Helen Erik. Jõumehe mitmevõistluses tuli sooritada kolm ala (raskustega jooks, sangpommi surumine õlalt ja kangi surumine rinnalt). Meeste klassis võitis Raido Tšmir ja juunioridest Kaido Märss.

Lapsed võtsid mõõtu kõigepealt rahvastepallis. Väga tasavägises mängus Võnnu ja Panga vahel, võitis Võnnu võistkond (Grete Sadulsepp, Germo Pärna, Leanika Pärna, Reelika Pärna ja Elery Kallas).  Põnevust pakkus teatejooks, kus võistkonnas oli neli last ja üks täiskasvanu. Lapsed jaotasid terviseraja ringi (650 m) omaäranägemise järgi, täiskasvanu pidi viimasena läbima terve ringi. Tugevamad võistkonnad olid taas Panga ja Võnnu, kus Panga osutus väledamaks (Mia-Eliisa Maripuu, Maily Märss, Kleer Jaani, Eliis Aksli ja Ly Märss). Laste individiaalaladeks oli terviseraja jooks, rulluisu ja jalgratta takistussõidud. Võisteldi kolmes vanusegrupis. Omavanuste vastupidavamad jooksjad olid Urmet Pärna (14), Maily Märss (8) ja Mia-Eliisa Maripuu (6).  Rulluiskudega ja jalgrattaga tuli läbida 200 m pikkune slaalomirada. Esimesel alal olid kiiremad Eliis Aksli (13) ja Kleer Jaani (7). Jalgrattasõidus said omavanuste kuldmedalid kaela Urmet Pärna (14), Maily Märss (8) ja Rasmus Nebokat (6). Spordivõistluste paremaid autasustati medalite ja sportlike meenetega.

Spordivõistlusi aitasid läbi viia oma valla spordiaktivistid Ly ja Kaido Märss, Aive Aljaste, Knud Jessen ja Janek Hiiemäe. Aktiivseim küla noorte osavõtu poolest oli Võnnu. Selle eest peab kiitma Võnnu spordihinge Viive Pärnat.

Spordivõistluste vahele mahtus ka midagi õpetlikku. Grillimise õpiõuel õpetas HKHK kokandusõpetaja Tiina Sootalu, kuidas köögiviljad grillimisega suupärasemaks saada. Õppetund oli praktiline. Igal ühel oli võimalik valmisgrilli maitsta ja ka ise grillida. Selgus, et grillida võib peale liha ka kõike muud, on vaja ainult nippe ja osata maitseaineid kasutada. Kodudes lubati kõik järgi proovida, sest suvi veel jätkub. Terve päev oli kasutuses disc-golfi rada.

Külademängude projekti raames paigaldati parki kolm korvi ja viidi läbi lihtsustatud reeglitega õppemäng. Mäng on jõukohane igale eale ja see meelitas oma osavust proovima paljusid. Korvid jäävad parki püsima, aga edaspidi peaksid mänguhuvilised viskekettaid hakkama ise muretsema. Plaanis on muretseda korve juurde, et rada pikem saaks.

Tähistamaks kultuuripärandi aastat toimus Maire Vilbase juhtimisel kultuurimaastikumäng. Mängus tuli leida juhendis kirjeldatud kultuuripaigad, need pildistama ja lõpuks lahendama suure ristsõna. Ristsõna vastuseid oli võimalik leida otsitavatelt objektidelt. Teekonna pikkus oli u 5 km, mida võis läbida mistahes viisil. Osa võttis kuus neljaliikmelist võistkonda. Kõigile meeldis mäng väga. Väärtustamaks kultuuripärandit loositi kultuurimängust osavõtjate vahel piirkonna ettevõtete tooteid: F.I.E. Gallo Trei puidust kodutarbed, Sinalepa „Beef Jerky" snäkid  ja Altmõisa Külalistemaja lõuna- või õhtusöök neljale. Viimane oli pealoos ja selle võitis perekond Vidriku võistkond. Suur tänu nimetatud ettevõtetele.

Ridala 23. külademängude korraldamist toetas Kohaliku Omaalgatuse Programm.