Kodune tuleohutus algab pisiasjadest

Päästetöötajad on viimastel aastatel läbi viinud hulgaliselt kodukülastusi ja seni oleme saanud inimestelt tagasidet, et tuleohutus on midagi kallist ning olukorra parandamiseks ei jätku piisavalt raha.

Ilmselt seetõttu on paljudes kodudes tuleohutusalane olukord halb või kohati isegi väga halb, sest alati on inimesel võimalik tuua ettekääne - pole lihtsalt võimalik midagi teha.

Julgen öelda, et koduse olukorra parandamiseks pole vaja kuigi palju, esmalt tuleks alustada enda ja oma pereliikmete käitumisharjumuste muutmisest. See ei maksa ju midagi.

Voodis või tugitoolis suitsetamine on ilmselgelt äärmiselt ohtlik teguviis, sest enamik tulekahjudes hukkunuid sureb omas kodus omas voodis. Ei kuskil mujal. Ka toas suitsetamise lõpetamine ei maksa mitte sentigi. Lähete uksest välja ja tehtud.

Või võtame katkise küttekolde kasutamine, mis varem või hiljem lõppeb erinevate asjaolude kokkulangemisel tulekahjuga. Kui ahjus on praod ja uue ahju ehitamine kallis, tuleks mõelda soojaandja remondile.

Paljud on harjunud ühendama võimsaid kodumasinaid pikendusjuhtme abil. Sageli on see mugavuse küsimus, sest seinas on ainult üks pistik või asub see ebamugavas kohas. Võtke kodumasin, mida te ei kasuta, seinast välja ja ühendage vooluvõrku see, mida parasjagu tarvitate.

Kuid lisaks käitumisharjumuste muutmisele on oluline paigaldada koju tulekahjust varakult teada andev suitsuandur.

Viimaste kuude kõrge tulesurmade arv on põhjus, miks me veel enam juhtime inimeste tähelepanu kodusele tuleohutusele. Kuigi oma kodu ohutumaks tegemise eest vastutab iga inimene ise, soovivad päästetöötajad anda siin ka omapoolset panust. Selleks alustatakse maist kodukülastustega ehk päästetöötajad hakkavad koos vabatahtlike päästjatega jagama inimestele ohutusalast teavet inimeste enda kodudes.

Kodukülastuse käigus vaadatakse üheskoos üle kodune elektri- ja küttesüsteemi olukord, puuduste korral antakse inimesele juhiseid nende kõrvaldamiseks. Kindlasti räägitakse hädaabinumbrile helistamisest ning ka suitsuandurist ja selgitatakse selle hooldamist.  Vajadusel aitavad päästetöötajad suitsuanduri õigesse kohta paigaldada või vahetada patareisid. Päästeamet on väljaselgitanud kodud, kuhu kindlasti minnakse.

Lisaks saab iga inimene ise kutsuda endale päästespetsialisti külla, selleks tuleb helistada päästeala infotelefonil 1524. Sellelt tasuta numbrilt saab ka infot kutseliste korstnapühkijate, lõkete tegemise ja muude ohutusalaste küsimuste puhul. Helistage julgelt!

Piret Seire, Lääne päästekeskuse ennetustöö büroo juhataja