Lugupeetud kultuurihuvilised ning kalmistute haldamise ja hooldamisega kokku puutuvad inimesed!

Ootame Teid osa saama kalmistukultuuri  ja -kombeid käsitlevast teabepäevast, mis toimub Ridala pastoraadis Kolila külas Läänemaal 08. septembril algusega 10.00.

Kavas ettekanded ja arutelu valusatel, kuid samas paratamatutel teemadel alates kaotusvaluga toimetulekust kuni matmispaikade korrashoidmise ja mälestamise ning mäletamiseni…

Pastoraadi lähedal on 3 suurepärases korras kalmistut, kuhu enne lõunat jalutame ning koguduse õpetaja saatel imetleme muidugi ka Ridala iidset kirikut.

Päevakava:

10.00 tervitus ja sissejuhatus teemasse – Küllike Valk (EELK Ridala Püha Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja) ja Kalli Pets (Muinsuskaitseameti järelevalveosakonna Läänemaa vaneminspektor)

10.10 Kalmistud kultuurimälestisena ja maastikulise objektina – Ilme Mäesalu (Muinsuskaitseameti restaureerimis- ja arendusosakonna ajaloomälestiste peainspektor)

10.30 Kalmistuseadusest ja kalmistute haldamisest – Martin Kulp (Rahandusministeeriumi regionaalarengu osakonna õigusnõunik)

10.50 Eesti kalmistute raamatu koostamisest – Dan Lukas (Muinsuskaitseameti restaureerimis- ja arendusosakonna nõunik)

11.10 Matuse- ja leinakombestik Eestis: traditsioonid, uskumused, eripärad – Marju Kõivupuu (TÜ Humanitaarteaduste instituudi vanemteadur)

12.10 jalutuskäik Ridala kirikusse ja kalmistutele

13.00 lõuna

13.30 Erinevate usundite matusekombeid meil ja mujal – Ilmo Au (Siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja)

14.00 Läänemaa kalmistute inventeerimise kogemused ja Ridala kalmistute raamat – Helen Rammu (Ridala vallavanem)

14.30 Tallinna kalmistute haldamisest, majandamisest ja andmebaasidest – Lauri Berg ja Jaak Taevas (Tallinna Kalmistud)

15.00 Lähedase kaotus, hingehoid, lein, mälestamine – Naatan Haamer (hingehoidja, kriisinõustaja, EELK vaimulik)

Loodame, et leiame aega ka kogemuste vahetamiseks ja aruteluks.

Korraldajad  Muinsuskaitseamet ja EELK Ridala Maarja-Magdaleena kogudus

Palun ürituse sujuva korraldamise huvides ja lõunalaua planeerimiseks oma osavõtust teatada 01. septembriks kalli.pets@muinsuskaitseamet.ee või kyllike.valk@eelk.ee .

Täiendava info saamiseks helistage 5084363 Kalli Pets